Czy ortokorekcja jest bezpieczna? Do jakiej wady się ją wykonuje?
Ortokorekcja to nieinwazyjna metoda korygowania krótkowzroczności – często spotykanej wady wzroku, z którą zmagają się zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci oraz młodzież. Miopia objawia się niewyraźnym widzeniem obiektów znajdujących się w większej odległości od obserwatora, a jej przyczyna tkwi w zbyt wczesnym skupianiu się promieni świetlnych w gałce ocznej, w wyniku czego obraz powstaje nie bezpośrednio na siatkówce, ale przed nią. Wada może wynikać z nieprawidłowości w krzywiźnie rogówki, soczewki, pojawia się również w sytuacjach, w których oś gałki ocznej ulega nadmiernemu wydłużeniu. Na szczęście w wielu przypadkach można zapobiec pogłębianiu się krótkowzroczności, a nawet skorygować ją bez sięgania po metody chirurgiczne – wystarczające okazuje się dobranie i regularne stosowanie twardych soczewek kontaktowych, czyli ortokorekcja. Do jakiej wady wzroku można zastosować tę metodę, ile kosztuje ortokorekcja i co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?
Na czym polega ortokorekcja?
W tej metodzie stosuje się specjalne twarde soczewki kontaktowe, które są dobierane przez optometrystę i wykonywane na zamówienie dla konkretnego pacjenta. Soczewki zakłada się na noc, aby podczas snu mogły korygować kształt rogówki. Warto przypomnieć, że sen jest dla organizmu czasem regeneracji – procesy te dotyczą także rogówki oka, która odnawia się dzięki wzrostowi nowych komórek. Jeśli na gałce ocznej umieszczona zostaje soczewka, komórki skupiają się bliżej jej zewnętrznej krawędzi, a nie w części centralnej, dzięki czemu wypukła część oka ulega lekkiemu spłaszczeniu. Efekt nie utrzymuje się stale – po pewnym czasie krzywizna gałki ocznej może powrócić do pierwotnego kształtu. Jest on jednak na tyle trwały, że pacjenci noszący soczewki ortokeratologiczne podczas snu często nie muszą już zakładać okularów korekcyjnych w ciągu dnia. Optometria stosowana jest u pacjentów z krótkowzrocznością sięgającą (według różnych standardów) do -5 lub nawet -8 dioptrii lub z astygmatyzmem na poziomie -1/-2 dioptrii.
Ortokorekcja – koszt soczewek ortokeratologicznych
Choć kwestią najistotniejszą dla pacjentów pozostaje to, jakie efekty przynosi dana metoda korekcji wzroku, pytają oni również o koszt ortokorekcji. Obecnie jest to wydatek rzędu od 2 do ok. 3,5 tys. zł za parę soczewek. Szkła można użytkować przez 12 miesięcy lub 24 miesiące, w zależności od modelu. W czasie terapii niezbędne jest regularne kontrolowanie wzroku u optometrysty.
Ortokorekcja – zagrożenia i zalety metody
Czy ortokorekcja jest bezpieczna? To jedno z pytań najczęściej zadawanych przez pacjentów w gabinecie optometrysty. Odpowiedź brzmi: tak. Stosowanie soczewek ortokeratologicznych jest skuteczną i bezpieczną metodą korekcji wad wzroku, oczywiście pod warunkiem zastosowania się do wskazań specjalisty. Choć w przypadku najczęściej spotykanych miękkich soczewek kontaktowych lekarze przestrzegają pacjentów, by przed nocą zdejmować szkła, w przypadku soczewek twardych jest inaczej. Wykonuje się je ze specjalnych materiałów przepuszczających powietrze, dzięki czemu umożliwiają gałce ocznej oddychanie.
Soczewki ortokeratologiczne można stosować bezpiecznie nawet u dzieci. W przypadku najmłodszych dodatkową zaletą omawianej metody korekcji krótkowzroczności jest fakt, że od chwili założenia szkieł wieczorem do ich zdjęcia rano dziecko znajduje się pod opieką rodziców, nie istnieje zatem ryzyko, że dojdzie np. do zsunięcia się soczewki z oka i próby jej samodzielnego założenia bez wcześniejszego umycia rąk. Oczywiście podczas stosowania ortokorekcji należy pamiętać o higienie aplikacji soczewek – o myciu rąk przed założeniem i zdjęciem szkieł, oczyszczaniu szkieł specjalnym preparatem i przechowywaniu ich w bezpieczny sposób. Jeśli przestrzega się tych zasad, ryzyko podrażnienia rogówki lub pojawienia się stanu zapalnego zostaje zminimalizowane. Przeciwwskazaniem do stosowania szkieł jest obecność schorzeń zapalnych rogówki, zaburzenia w wytwarzaniu filmu łzowego oraz niektóre schorzenia autoimmunologiczne.
Najlepsze wyniki przynosi ortokorekcja w połączeniu z innymi metodami, szczególnie ze stosowaniem atropiny niskocząsteczkowej przepisywanej przez lekarza okulistę.