Soczewki kontaktowe czy okulary? Co jest lepsze?
Jedna odpowiedź na pytanie, czy wybrać soczewki kontaktowe czy okulary, nie istnieje. Te dwie metody korekcji wad wzroku są równorzędne, obie mają wiele zalet, ale także wiążą się z pewnymi ograniczeniami. Obie również mogą być stosowane u szerokiego grona pacjentów zmagających się zarówno z krótkowzrocznością, jak i nadwzrocznością czy astygmatyzmem.
Należy pamiętać, że w obecnym wymagającym świecie wielu pacjentów decyduje się na zabieg chirurgiczny usunięcia wady wzroku. Wybór ten wielokrotnie okazuje się najlepszym sposobem poradzenia sobie z problemem.
Soczewki czy okulary – co zdrowsze?
Absolutnie okulary! Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Soczewki kontaktowe są bardzo dobrym wynalazkiem, ale niestety mogą powodować wiele powikłań. Główny kłopot z soczewkami kontaktowymi polega na tym, że stosują je osoby młode, które wykazują często „beztroski” stosunek do własnego zdrowia – nie przestrzegają zasad higieny, śpią w nich, nawet jeżeli nie są do tego przeznaczone, a także noszą je ponad 14-16 godzin na dobę. Wszystko to prowadzi do uszkodzenia rogówki, niedotlenienia rogówki oraz zmęczenia oczu. Jednym z najgroźniejszych powikłań jest zakażenie oka, tzw. wrzód rogówki, który może na stałe spowodować pogorszenie widzenia.
Soczewki kontaktowe powinny być stosowane w określonych okolicznościach, nie przez wszystkie godziny aktywności pacjenta. Każda osoba mająca wadę wzroku tak naprawdę powinna mieć i okulary, i soczewki nagałkowe. Jeżeli z jakiegoś powodu okulary nie są możliwą opcją i stosowane są tylko soczewki, należy poważnie rozważyć wykonanie zabiegu korekcji laserowej wady wzroku lub wszczepienie soczewek fakijnych.
Tryb i styl życia pacjenta a wybór metody korekcji wzroku
Rozstrzygnięcie dylematu – soczewki czy okulary – okazuje się oczywiste w przypadku pacjentów prowadzących aktywny tryb życia. Trudno byłoby wyobrazić sobie osobę, która np. zawodowo lub wyczynowo uprawia sport, korzystając przy tym z okularów korekcyjnych. Noszenie szkieł w oprawkach podczas aktywności wymagających biegania czy zmiany pozycji (np. nachylania się) jest nie tylko niewygodne, ale również potencjalnie niebezpieczne, ponieważ stwarza ryzyko uszkodzenia narządu wzroku w razie upadku lub zderzenia z przeszkodą. W takiej sytuacji jedyną możliwością okazuje się zastosowanie soczewek kontaktowych. Warto jednak pamiętać, że pacjent nie musi decydować się wyłącznie na okulary lub soczewki – wiele osób korzysta z obu metod korekcji wzroku w zależności od tego, która z nich jest wygodniejsza w danym momencie. Klasyczne szkła okularowe z oprawkami można założyć błyskawicznie, podczas gdy aplikacja szkieł kontaktowych wymaga bezwzględnie dokładnego umycia i osuszenia rąk oraz dostępu do płynu pielęgnacyjnego do soczewek, co w wielu codziennych sytuacjach okazuje się niewykonalne.
Jeżeli pacjent prowadzący aktywny sposób życia chce na stałe pozbyć się konieczności stosowania korekcji, powinien rozważyć zabieg usunięcia wady wzroku.
Okulary czy soczewki – co lepsze cenowo?
Zdania co do kosztów użytkowania tych dwóch metod korekcji wzroku są podzielone. Nie da się jednoznacznie określić, co jest tańsze – soczewki kontaktowe czy okulary. W przypadku okularów pacjent ponosi jednorazowo większy wydatek, ale z zakupionej pary szkieł może korzystać nawet przez wiele lat, pod warunkiem że jego wada wzroku nie ulegnie pogłębieniu. Ponadto cena tego typu wyrobu zależy w znacznym stopniu od rodzaju wybranych szkieł, w tym przede wszystkim od dodatkowych powłok, np. antyrefleksyjnej (przeznaczonej do pracy przy komputerze) czy fotochromowej (ściemniającej się pod wpływem światła słonecznego).
Soczewki kontaktowe wymagają systematycznych zakupów nowych kompletów. Ich cena w przeliczeniu na dzień użytkowania bywa mocno zróżnicowana, w zależności od tego, jak długo mogą być stosowane dane soczewki i jakiego rodzaju jest to produkt. Z drugiej strony zagubienie kompletu soczewek wiąże się z niższymi kosztami zakupu nowego zestawu, niż miałoby to miejsce w przypadku utraty okularów.
Okulary czy soczewki – wygoda użytkowania
Pewną wadę okularów stanowi ich podatność na zmienne warunki środowiska, np. osiadanie kropelek wody czy śniegu. Przy niskiej temperaturze na dworze po wejściu do cieplejszego pomieszczenia trzeba uporać się z zaparowywaniem szkieł, co okazuje się szczególnie uciążliwe dla kierowców prowadzących auto w okularach. Podobne zjawisko można zaobserwować po założeniu maseczki, a w przypadku masywniejszych masek zakładanie okularów może być znacznie utrudnione. Soczewki nie generują podobnych trudności (wbrew krążącym opiniom nie są podatne na zamarzanie w czasie mrozów!). Niektórzy pacjenci podczas doboru szkieł kontaktowych u optometrysty usłyszą jednak polecenie, by nie korzystać z tego produktu dłużej niż przez kilka godzin dziennie. Do takich zaleceń należy się bezwzględnie zastosować, aby nie narażać wrażliwszych oczu na podrażnienie. Kolejna kwestia istotna przy wyborze między okularami a soczewkami to pole widzenia – w przypadku pierwszej z wymienionych metod jest ono ograniczone przez oprawki, natomiast w przypadku szkieł kontaktowych jest ono niemal identyczne z własnym polem widzenia pacjenta.
Jeżeli zatem pacjentowi zależy na maksymalnym komforcie widzenia, na pewno wygodniejsze są soczewki kontaktowe. W takim przypadku należy zastanowić się nad utrzymaniem tego efektu na stałe poprzez wykonanie zabiegu redukcji wady wzroku.
Soczewki kontaktowe vs okulary – względy estetyczne
Soczewki kontaktowe mogą pozostać całkowicie niewidoczne dla postronnych obserwatorów. Oznacza to, że nawet w przypadku znacznej wady wzroku pacjenta osoby przebywające w pobliżu nie zorientują się, że korzysta on z metod korekcji. Z drugiej strony okulary o większej mocy wcale nie wiążą się już ze znaczną grubością i wagą szkieł. Co więcej, na rynku dostępne są okulary ze szkłami wykonanymi z lżejszych tworzyw sztucznych. Poza tym klasyczne szkła z oprawkami wykorzystywane są jako lubiany i ceniony element stroju, świetnie dopełniający i podkreślający różne style modowe. Natomiast soczewki kontaktowe w roli gadżetu pomagają w błyskawicznej modyfikacji koloru tęczówek, a nawet ich kształtu.
Jeżeli głównym argumentem przemawiającym za soczewkami kontaktowymi są względy estetyczne, należy poważnie zastanowić się nad wykonaniem zabiegu korekcji wzroku na stałe.