Jak działają soczewki kontaktowe? Jak je dobrać? Czy są szkodliwe?
Choć soczewki kontaktowe same w sobie nie są nowym wynalazkiem, to współczesna technologia przyczynia się do szybkiego rozwoju oferty szkieł dostosowanych do indywidualnych potrzeb i preferencji pacjentów. Jednocześnie, mimo wieloletniej obecności na rynku, soczewki wciąż budzą pewne obawy u osób o mniejszej wiedzy okulistycznej. W tym artykule dementujemy kilka całkowicie błędnych przekonań związanych z tą formą korekcji wad wzroku.
Czy soczewki kontaktowe psują wzrok?
Absolutnie nie! Soczewki kontaktowe stworzone zostały po to, aby umożliwiać pacjentom komfortową korekcję wad wzroku i wyeliminować różnego rodzaju niedogodności związane z użytkowaniem tradycyjnych okularów. Szkła kontaktowe – po etapie przyzwyczajania oka do obecności ciała obcego – są dla pacjenta niewyczuwalne i można wręcz zapomnieć o ich istnieniu. Są również dyskretne, co ma znaczenie zwłaszcza dla osób, które nie czują się komfortowo, nosząc okulary, np. ze względu na zaawansowaną wadę wzroku wymagającą stosowania mocniejszych szkieł. Ponadto mogą być alternatywą, gdy noszenie okularów jest po prostu niewygodne. Prawidłowo dobrane soczewki kontaktowe mają zatem do spełnienia takie same zadania jak okulary, ale pod pewnymi względami są łatwiejsze w użytkowaniu.
Soczewki kontaktowe – czy są bezpieczne?
Niektórzy pacjenci na sugestię stosowania soczewek kontaktowych reagują pytaniem o to, czy soczewki kontaktowe są szkodliwe. To również często spotykany mit! Soczewki kontaktowe nie szkodzą oczom, jeśli zostaną dobrane przez specjalistę (np. optometrystę) i będą użytkowane zgodnie z jego zaleceniami. Nowoczesne szkła wykonywane są z materiałów przyjaznych dla oka – przepuszczających powietrze, a więc umożliwiających komórkom oddychanie, a także pomagających w utrzymaniu prawidłowego nawilżenia gałki ocznej. Nie można jednak powiedzieć, że są produktem całkowicie bezpiecznym. W przypadku nieprzestrzegania zasad higieny może dochodzić do poważnych powikłań, takich jak zakażenia i utrata widzenia. Z czasem może pojawić się zjawisko zmniejszenia tolerancji na noszenie soczewek kontaktowych. Po wielu latach używania soczewek czas ich przebywania na oku się skraca. Wiąże się to z pojawieniem się zespołu suchego oka, który zawsze występuje u osób stosujących soczewki kontaktowe.
Jak dobrać soczewki kontaktowe?
Niezwykle szkodliwym błędem popełnianym przez niektórych pacjentów jest próba samodzielnego zakupu soczewek kontaktowych. Absolutnie nie należy tego robić, ponieważ szkła kontaktowe – podobnie jak okulary – powinny być dopasowane ściśle do potrzeb danej osoby, w tym przede wszystkim do stanu jej oczu/ewentualnej wady wzroku. Co więcej, zdarza się, że u niektórych pacjentów noszenie soczewek kontaktowych jest w ogóle przeciwwskazane np. ze względu na obecność stanu zapalnego rogówki lub zbyt słabą produkcję filmu łzowego. W takiej sytuacji nie należy użytkować nawet estetycznych (kolorowych) soczewek kontaktowych, mimo że nie wpływają one na proces tworzenia obrazu w oku. Decyzję o korzystaniu ze szkieł powinna zawsze poprzedzać konsultacja z optometrystą.
Jak działają soczewki kontaktowe?
Działanie szkieł kontaktowych jest zbliżone do klasycznych okularów. Delikatnie zakrzywione sfery soczewki korygują sposób, w jaki promienie światła załamują się, przechodząc przez rogówkę, ciało szkliste i soczewkę – tak by zostały one skoncentrowane na siatkówce. Współczesne soczewki kontaktowe mogą być jednoogniskowe (wówczas odpowiadają okularom „do dali” lub „do bliży”) lub progresywne (w takim przypadku spełniają jednocześnie funkcję okularów „do dali” i „do bliży”, czyli zastępują progresywne szkła okularowe). Dodatkową zaletą soczewek pozostaje fakt, że znajdując się bezpośrednio na powierzchni oka, nie ograniczają pola widzenia.