Pachymetria – jak wygląda i na czym polega badanie?
Pachymetria – co to za badanie?
Pachymetria (ang. central corneal thickness, stąd stosowany często skrót CCT) jest pomiarem grubości rogówki oka. Rogówka to najbardziej zewnętrzna struktura oka, dlatego jest łatwo dostępna, aby wykonać badanie. Ocena grubości rogówki jest bardzo ważna w wielu schorzeniach, takich jak nieprawidłowości rogówki (stożek rogówki, obrzęk rogówki). Badanie to wykonuje się przed zabiegiem korekcji wady refrakcji, aby sprawdzić, która metoda byłaby najlepsza. Najczęściej jednak pachymetria jest wykonywana, aby ocenić dokładność pomiaru ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Ciśnienie to jest ważne przy leczeniu jaskry. Gruba rogówka może się sztucznie podwyższać, a cienka zniżać. W obu tych przypadkach lekarz dokonuje korekty uzyskanych wyników, uwzględniając przy tym zastosowaną metodę pomiaru (a więc także rodzaj konkretnego urządzenia wykorzystanego do przeprowadzenia badania).
Pachymetria oka – na czym polega?
Pachymetria jest szybkim, nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem wykonywanym w gabinecie okulistycznym. Badanie to można przeprowadzić różnymi metodami.
Dotykowa pachymetria – co to jest?
Do przeprowadzenia badania CCT metodą dotykową wykorzystuje się ultradźwięki. Fala generowana przez głowicę pachymetru dotykającą rogówki ulega odbiciu i – dokładnie tak jak w innych technikach ultrasonograficznych – powraca do urządzenia, a czas upływający od momentu wysłania fali do jej powrotu pozwala urządzeniu obliczyć grubość rogówki.
Bezdotykowa pachymetria – na czym polega?
W metodach bezdotykowych wykorzystywane jest najczęściej światło lasera. W tym przypadku pomiaru dokonuje się metodą skanowania rogówki promieniem światła, dokładnie tak samo jak w innych metodach tomograficznych stosowanych w okulistyce.
Pachymetria – jak wygląda badanie?
Przebieg oceny grubości rogówki zależy od metody stosowanej przez lekarza. Jeśli jest to CCT dotykowe, wówczas przed badaniem aplikuje się do oka krople znieczulające. Mają one za zadanie uchronić pacjenta nie przed bólem, ponieważ pachymetria jest bezbolesna i nieinwazyjna, ale przed dyskomfortem związanym z dotknięciem gałki ocznej przez końcówkę pachymetru pokrytą specjalnym żelem. Po znieczuleniu oka lekarz prosi pacjenta o otwarcie oka i nieruchome wpatrywanie się w jeden punkt, a następnie w kilku miejscach dotyka rogówki mikroskopijną głowicą ultrasonograficzną, wykonując błyskawiczne pomiary. Warto pamiętać, że pachymetria dotykowa uważana jest za dokładniejszą metodę diagnostyczną od metod bezdotykowych.
CCT bezdotykowe nie wymaga aplikacji kropli znieczulających, ponieważ podczas badania urządzenie nie ma bezpośredniego kontaktu z rogówką. Pacjent musi jedynie zadbać, aby nie poruszać głową, w tym celu opiera brodę i czoło na podpórce, nie mrugać i nie poruszać gałkami ocznymi. Pomiar grubości rogówki metodą tomograficzną trwa nieco dłużej niż w przypadku ultradźwięków, ale nie przekracza kilkunastu sekund.
Pachymetria – przygotowanie do badania
Jako badanie nieinwazyjne i niewymagające podawania leków, CCT nie obliguje pacjenta do żadnych szczególnych przygotowań. Diagnostyce może poddać się każdy pacjent, również kobiety w ciąży czy dzieci. Należy jednak pamiętać, że na kształt rogówki mogą wpływać w nieznacznym stopniu soczewki kontaktowe, dlatego zalecane jest powstrzymanie się od ich stosowania na kilka, a według niektórych poleceń nawet na kilkanaście godzin przed badaniem.