Soczewki kontaktowe to nowoczesne i bezpieczne rozwiązanie dla osób zmagających się z takimi wadami wzroku, jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. Można stosować je niezależnie od wieku – sprawdzają się zarówno u osób młodych oraz dzieci, jak też osób dojrzałych czy starszych.
Te wszystkie zalety sprawiają, że niektórzy pacjenci próbują samodzielnie „przestawić” się na korzystanie z soczewek zamiast okularów – albo też we własnym zakresie dopasować soczewki, które miałyby przywrócić im zdolność wyraźnego widzenia. To poważny błąd! Dobór soczewek kontaktowych zawsze należy skontaktować z optometrystą.
Spis treści
Kiedy należy zastosować soczewki kontaktowe?
Ludzki organizm nigdy nie jest idealny – w obrębie budowy poszczególnych narządów, w tym również oczu, zdarzają się bardzo często różnego rodzaju odstępstwa od normy. W wielu przypadkach nie zakłócają one widzenia, ale zdarza się, że np. w wyniku niewłaściwej krzywizny soczewki oka promienie słoneczne docierające do siatkówki skupiają się przed nią (lub za nią), a nie bezpośrednio na niej. Mamy wówczas do czynienia – odpowiednio – z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością, którą można korygować przy pomocy okularów lub właśnie soczewek kontaktowych. Innym wskazaniem do korekcji wzroku jest astygmatyzm, czyli wada związana z asymetrią rogówki, prowadzącą do zniekształcenia postrzeganych obrazów – lub presbiopia, związana ze starzeniem się organizmu i prowadząca do trudności w wyraźnym widzeniu przedmiotów znajdujących się blisko patrzącego. W przypadku każdej z opisanych wad wzroku pomocne okażą się soczewki kontaktowe.
Dlaczego dobór soczewek kontaktowych należy powierzyć specjaliście?
Soczewki kontaktowe są bardzo łatwe i komfortowe w użytkowaniu, dlatego nietrudno zapomnieć o tym, że odgrywają tak samo ważną rolę, jak klasyczne okulary. I – podobnie jak w przypadku soczewek okularowych – również ich kontaktowe odpowiedniki powinien dopasować optometrysta! Wizyta u specjalisty jest niezbędna, aby upewnić się, czy zastosowanie soczewek jest w ogóle możliwe u danego pacjenta – zdarza się bowiem, że ze względu na schorzenia przedniego odcinka oka (np. stany zapalne) powinien on unikać aplikowania żelowej soczewki na oko, aby nie doprowadzić do zaostrzenia dolegliwości. Również pacjenci zmagający się z tzw. zespołem suchego oka, jeśli ma on znaczne nasilenie, powinni unikać dodatkowego podrażniania i przesuszania rogówki.
Jak dobrać soczewki kontaktowe do wady wzroku?
Niezwykle istotną kwestią jest dobór soczewek kontaktowych w taki sposób, aby wspierały one pacjenta w procesie korekcji wady wzroku oraz skutecznie poprawiają jakość widzenia. Warto pamiętać, że optometrysta bierze pod uwagę cały szereg parametrów produktów optycznych – moc soczewek kontaktowych (określana liczbą dioptrii) jest zaledwie jednym z nich. Oprócz tego specjalista określa – na podstawie badania oczu – przez ile godzin dziennie pacjent może nosić soczewki kontaktowe i z jakiego materiału powinny być one wykonane. Oprócz soczewek miękkich (cienkich i elastycznych, ściśle przylegających do rogówki), na rynku dostępne są również soczewki twarde – przeznaczone do korekcji poważniejszych wad wzroku, ale także słabiej przylegające do powierzchni oka, a tym samym mniej obciążające dla pacjentów ze skłonnością do podrażnień. Wszystkie te kwestie przemawiają nie tylko za odwiedzeniem optometrysty w celu doboru właściwego produktu, ale także za ścisłym stosowaniem się do wszystkich zaleceń przekazanych podczas wizyty, a dotyczących sposobu korzystania z soczewek.
Jak przebiega dobór soczewek u optometrysty?
W naszym gabinecie optometrycznym, w którym dobieramy soczewki (Warszawa) pierwszym etapem wizyty jest zawsze dokładny wywiad z pacjentem, obejmujący m.in. wszelkie dolegliwości ze strony narządu wzroku. Następnie optometrysta tworzy model widzenia pacjenta, wykonuje pomiar refrakcji (sposobu, w jaki światło załamuje się po przejściu przez kolejne struktury oka) oraz jej mocy, pomiar krzywizny i grubości rogówki, a także bada topografię rogówki. Bardzo istotne są pomiary widzenia obuocznego oraz akomodacji. Standardowo pomiar obejmuje także ciśnienie wewnątrzgałkowe. Na podstawie wszystkich tych badań specjalista jest w stanie określić rodzaj wady wzroku występującej u pacjenta oraz potrzebną moc i rodzaj soczewek kontaktowych. Jednocześnie badania wykluczają również istnienie innych schorzeń, które stanowiłyby przeciwwskazanie do aplikacji soczewek kontaktowych i wymagałyby konsultacji z okulistą. Ta wizyta trwa ok 40 minut.
Na podstawie diagnozy dla pacjenta przygotowywany jest tzw. zestaw startowy, zawierający soczewki kontaktowe oraz (ewentualnie) płyn pielęgnacyjny. Pacjent odbiera zestaw podczas kolejnej wizyty. Od razu jest również poddawany badaniu w ramach którego optometrysta weryfikuje, czy soczewki prawidłowo dopasowują się do rogówki oczu. Specjalista udziela także wszelkich wskazówek, związanych z aplikacją, zdejmowaniem i pielęgnowaniem soczewek kontaktowych – te zalecenia są kluczowe ze względu na komfort i bezpieczeństwo użytkowania soczewek. Jeśli istnieje potrzeba dodatkowego skonsultowania efektów noszenia soczewek, optometrysta rekomenduje umówienie terminu trzeciej, krótkiej wizyty, w odstępie ok. miesiąca od założenia soczewek próbnych.