Jak poprawnie założyć i zdjąć soczewki kontaktowe? Jak długo można je nosić?
Z punktu widzenia wielu pacjentów soczewki kontaktowe stosowane na co dzień okazują się znacznie wygodniejsze od okularów. Nie utrudniają aktywności, takich jak uprawianie sportu, a do tego doskonale przylegają do powierzchni oka, dzięki czemu stają się nie tylko niewidoczne dla postronnych obserwatorów, ale również niemal niewyczuwalne dla osoby, która je nosi. Jeżeli pacjent zdecyduje się na korzystanie z tej metody korekcji wzroku, musi jedynie nauczyć się, jak zakładać soczewki kontaktowe i jak je zdejmować, a także przestrzegać terminów ich stosowania.
Soczewki kontaktowe – jak używać ich na co dzień?
O tym, jak założyć soczewki kontaktowe, poinformuje pacjenta optometrysta (lub inny specjalista) podczas wizyty mającej na celu dobór szkieł. Cała procedura jest bardzo prosta i nie trzeba wiele czasu, aby dojść w niej do wprawy.
- Pierwszą czynnością, o której koniecznie należy pamiętać zarówno przed aplikacją, jak i przed zdejmowaniem soczewek, jest dokładne umycie rąk – najlepiej z użyciem mydła antybakteryjnego – oraz osuszenie ich ręcznikiem, który nie pozostawi na dłoniach kłaków i nitek.
- Następnie należy wyjąć soczewkę z opakowania na palec wskazujący prawej dłoni (u osób leworęcznych – lewej dłoni), obserwując, czy ma ona półkolisty kształt. Jeśli brzegi soczewki są lekko wywinięte na zewnątrz, oznacza to, że została przewrócona na drugą stronę – wówczas przed aplikacją należy umieścić ją na otwartej dłoni i nacisnąć jej środkową część, aby przywrócić prawidłowy kształt. Dodatkowo trzeba upewnić się, czy krawędzie soczewki są niepostrzępione i czyste.
- Przed aplikacją soczewki należy palcem wskazującym lub środkowym lewej ręki (u osób leworęcznych – prawej ręki) odciągnąć górną powiekę lekko ku górze. Uważając, aby soczewka nie zsunęła się z palca wskazującego prawej dłoni (u osób leworęcznych – lewej dłoni), należy palcem środkowym tej samej dłoni odsunąć dolną powiekę ku dołowi, aby odsłonić gałkę oczną.
- Teraz palcem wskazującym trzeba delikatnie nałożyć soczewkę na tęczówkę oka. Następnie puścić dolną, a później górną powiekę. Ważne, aby nie zamykać od razu obu powiek, ponieważ mogłyby to sprawić, że szkło zsunie się z powierzchni oka i upadnie na podłogę.
- Istnieje kilka sposobów na to, aby soczewka prawidłowo ułożyła się na oku. Można w tym celu spojrzeć w górę, w dół i na boki. Można również kilka razy mrugnąć. Niektórzy pacjenci zamykają oko i bardzo delikatnie gładzą zamknięte powieki, przesuwając tym samym soczewki na właściwe miejsce.
Jak zdjąć soczewki kontaktowe?
Oprócz wiedzy o tym, jak poprawnie założyć soczewki kontaktowe, trzeba poznać również procedurę ich właściwego zdejmowania.
- Pierwszy etap przygotowania do zdejmowania soczewek to dokładne umycie rąk mydłem antybakteryjnym i wytarcie ich ręcznikiem, który nie pozostawi na skórze nitek ani drobnych włosków.
- Następnie należy lewą ręką (u osób leworęcznych – prawą ręką) odsunąć dolną powiekę lekko ku dołowi.
- Gdy gałka oczna z soczewką zostanie odsłonięta, palcem wskazującym prawej dłoni (u osób leworęcznych – lewej dłoni) trzeba delikatnie przesunąć soczewkę po powierzchni oka ku spojówce.
- Teraz soczewkę można łatwo uchwycić palcem wskazującym i kciukiem prawej dłoni (u osób leworęcznych – lewej dłoni), lekko ją ściskając – i zdjąć z oka.
- W przypadku soczewek jednodniowych nie ma konieczności wykonywania żadnych dodatkowych zabiegów higienicznych. Jeśli natomiast pacjent korzysta z soczewek przeznaczonych do noszenia przez wiele dni, po zdjęciu szkieł należy je przemyć specjalnym płynem do pielęgnacji soczewek, po czym nalać go także do oczyszczonego wcześniej (również z użyciem płynu) pojemniczka i umieścić w nim soczewki.
Soczewki kontaktowe – co ile trzeba je zmieniać?
Częstotliwość zmiany soczewek kontaktowych zależy od ich rodzaju. W użyciu są obecnie zarówno soczewki jednodniowe, które po zdjęciu trzeba wyrzucić, jak i wielodniowe – przeznaczone do użytkowania przez 7, 14, 30 dni, a nawet 3, 6 lub 12 miesięcy. Co ważne, termin ważności szkieł liczy się od dnia otwarcia opakowania, bez względu na to, ile razy faktycznie zostały one założone. Równie istotna jest dbałość o właściwą higienę i pielęgnację soczewek, a więc ich codzienne czyszczenie specjalnym płynem pielęgnacyjnym zarówno przed założeniem, jak i po zdjęciu. Niezbędne okazuje się także utrzymywanie w czystości pojemniczka na szkła – przy czym do jego dezynfekcji stosuje się wyłącznie płyn pielęgnacyjny, bez użycia jakichkolwiek detergentów czy wody, nawet jeśli jest destylowana! Koniecznie trzeba wyrobić w sobie również nawyk zalewania płynem pielęgnacyjnym szkieł na czas ich przechowywania w pojemniczku. Pamiętanie o kilku zasadach wystarczy, aby bezpiecznie użytkować soczewki kontaktowe: ile można nosić je od chwili otwarcia opakowania, kiedy opakowanie zostało otwarte oraz jak pielęgnować i dezynfekować szkła.