Jakie soczewki progresywne wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Okulary lub soczewki kontaktowe progresywne stworzone zostały z myślą o pacjentach cierpiących na prezbiopię, zwaną również starczowzrocznością. Choć ta wada wzroku występuje powszechnie – jest bowiem związana z naturalnymi procesami starzenia się oczu – to dla sporej grupy pacjentów konieczność zmiany okularów „do dali” na okulary „do czytania” okazuje się mało komfortowa, a czasem też krępująca. Na szczęście dziś mają oni do wyboru nie tylko okulary progresywne, które z powodzeniem zastępują obie użytkowane pary szkieł, ale także soczewki kontaktowe progresywne o takim samym działaniu.
Soczewki kontaktowe progresywne – jak dobrać?
Zasadą, o której należy pamiętać w przypadku jakiejkolwiek metody korekcji wady wzroku, jest zaufanie specjaliście w kwestii doboru odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych. Żaden pacjent nie jest w stanie samodzielnie dopasować szkieł do swojej wady wzroku, nawet jeśli miałby możliwość przetestowania wielu różnych wariantów i modeli. Optometrysta, dzięki dokładnym badaniom oczu, nie tylko dobierze odpowiednią moc soczewek, ale także określi, jakiego rodzaju szkła mogą być stosowane u danej osoby i jak długo w ciągu dnia można je nosić. Dlatego, mimo że pacjenci zastanawiają się czasem, jak dobrać soczewki kontaktowe progresywne na podstawie okularów, specjalista nie ograniczy się do prostego „przeliczenia” mocy szkieł okularowych na moc soczewek, a wykona szereg dodatkowych badań, sprawdzając m.in. stan rogówki oka, czyli struktury mającej bezpośredni kontakt z powierzchnią soczewki.
Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że istnieją metody obliczania odpowiedniej mocy soczewek kontaktowych w odniesieniu do mocy szkieł okularowych. Ogólna zasada głosi, że soczewki kontaktowe przeznaczone dla krótkowidzów powinny być słabsze niż analogiczne soczewki okularowe stosowane u tej samej osoby. W przypadku dalekowidzów potrzebne są natomiast soczewki kontaktowe, których moc przewyższa moc klasycznych soczewek okularowych. Należy pamiętać, że dobieranie okularów i soczewek kontaktowych polega przede wszystkim na możliwości współpracy obojga oczu razem.
Ile kosztują soczewki kontaktowe progresywne?
Progresywne szkła kontaktowe (zwane też multifokalnymi) są z reguły nieco droższe niż zwykłe jednoogniskowe soczewki. Trzeba jednak podkreślić, że „droższe” wcale nie oznacza zaporowej ceny. Oferta soczewek jest tak duża, że pacjenci mają pewną swobodę wyboru i mogą kierować się również ewentualnymi ograniczeniami budżetowymi. Na cenę soczewek kontaktowych progresywnych wpływa technologia ich wykonania, rodzaj użytych materiałów, marka producenta, a także termin ważności. Jeżeli pacjent zdecyduje się na szkła przeznaczone do dłuższego użytkowania, musi wyrobić sobie nawyki związane z prawidłową pielęgnacją szkieł (codzienne czyszczenie i przechowywanie soczewek w odpowiedni sposób), ale jednocześnie płaci mniej za opakowanie, które wystarcza np. na kilkadziesiąt dni.
Jakie soczewki progresywne wybrać?
Pod względem budowy soczewki kontaktowe progresywne można podzielić na trzy rodzaje. Szkła o podziale centrycznym podzielone są na strefy – środkowa jest przeznaczona do obserwacji przedmiotów umieszczonych blisko, natomiast strefa skrajna (czyli pierścień zlokalizowany bliżej zewnętrznej krawędzi soczewki) pozwala na obserwację przedmiotów znajdujących się w większej odległości od obserwatora. W konstrukcji dwuogniskowej soczewki do bliży i dali nakładają się na siebie i to oko pacjenta musi „nauczyć się”, w jaki sposób z nich korzystać. Najprostszą budową charakteryzują się soczewki o poziomym podziale, w których górna część przeznaczona jest do dali, a dolna pozwala na wyraźne widzenie bliży. Drugim istotnym kryterium wyboru soczewek jest wspomniany wcześniej maksymalny czas ich użytkowania – w tym przypadku pacjenci mogą wybierać pomiędzy szkłami jednorazowymi, tygodniowymi, dwutygodniowymi a szkłami przeznaczonymi do stosowania przez 30, 90 czy nawet 365 dni.