Skierowanie do okulisty, czy jest potrzebne?
W przypadku wielu wizyt u lekarzy specjalistów, pacjenci nie mają pewności, czy skierowanie jest niezbędne, czy może wystarczy samodzielnie zarejestrować się na wizytę. Nie inaczej jest w przypadku okulisty.
Niepewność pacjentów nie jest niczym dziwnym, ponieważ przepisy w tej sprawie zmieniały się niejednokrotnie na przestrzeni lat. Dla niepewnych stworzyliśmy ten artykuł, w którym wyjaśniamy nie tylko to, czy skierowanie do okulisty jest potrzebne, ale także kiedy warto udać się na wizytę do tego specjalisty i co powinno Cię zaniepokoić.
Skierowanie do okulisty – czy jest niezbędne?
Od 2015 roku skierowanie do okulisty jest niezbędne, by umówić się do tego specjalisty na wizytę. Oczywiście, zasada ta dotyczy wizyt, które odbywają się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Do okulisty przyjmującego komercyjnie czyli odpłatnie możesz udać się kiedy chcesz, bez skierowania czy dodatkowych badań.Przykładowy cennik usług poniżej cennik usług.
Skierowanie do okulisty – kiedy o nie poprosić?
Oficjalnie zaleca się, aby odwiedzać okulistę kontrolnie co 2 lata, nawet w przypadku braku stwierdzonej wady wzroku lub innych problemów ze wzrokiem. Wiąże się to z faktem, że wady wzroku mogą rozwijać się zupełnie bezobjawowo nawet przez wiele lat.
Są jednak sytuacje, które powinny skłonić Cię do szybszej wizyty u tego lekarza. Kiedy warto poprosić o skierowanie do okulisty? Na przykład wtedy, gdy:
- chorujesz na cukrzycę (może ona powodować tzw. zaćmę cukrzycową),
- cierpisz na choroby reumatyczne, nowotwór bądź chorobę układu nerwowego,
- zauważysz u siebie pogorszenie ostrości wzroku,
- Twoje oko stało się wyraźnie przekrwione,
- Twoja gałka oczna piecze, swędzi bądź boli,
- pojawią się u Ciebie uporczywe bóle głowy o nieustalonej przyczynie.
- stwierdziłeś pogorszenie wzroku
Skierowanie do okulisty – ile jest ważne?
Zdziwić może Cię fakt, że skierowanie do okulisty (przynajmniej teoretycznie) nie ma daty ważności. Oficjalne informacje NFZ podają, iż „skierowanie do poradni specjalistycznej ważne jest do chwili jego realizacji lub też traci ważność z chwilą ustania przyczyny kierowania”. W praktyce jednak starsze skierowania mogą zostać podważone przez lekarza i wówczas to do niego należy ocena, czy nadal istnieją przesłanki do konsultacji u specjalisty.
Uwaga: jeszcze do niedawna w przypadku rejestracji telefonicznej lub online trzeba było pamiętać o tym, by donieść do danej placówki oryginał skierowania w przeciągu 14 dni od rejestracji (niezależnie od daty zaplanowanej wizyty lekarskiej). Od początku 2021 roku jednak wszystkie skierowania są wystawiane w formie elektronicznej, w związku z czym wymóg ten został zniesiony.
Aktualnie e-skierowanie możesz otrzymać pod postacią kodu w SMS-ie, maila z odpowiednim plikiem PDF lub wydruku informacyjnego od lekarza pierwszego kontaktu. Znajdziesz je także w aplikacji mojeIKP.
Skierowanie do okulisty i co dalej?
Jeśli chodzi o wybór konkretnej poradni, do której udasz się ze skierowaniem, zależy to wyłącznie od Ciebie. Czynnikami, na które warto zwrócić uwagę, to przede wszystkim rekomendacje innych pacjentów, ale także odległość od Twojego miejsca zamieszkania czy dostępne terminy.
W przypadku tej ostatniej kwestii rozpiętość jest naprawdę ogromna. W niektórych poradniach na wizytę można dostać się niemalże „od ręki”, podczas gdy w innych miejscach możesz czekać nawet niemal rok.
W przypadku wizyt w ramach NFZ bardzo ważne jest także stawienie się na wizytę w terminie. Zignorowanie go będzie skutkowało wykreśleniem Cię z listy oczekujących. W wyjątkowych okolicznościach (tj. gdy nieobecność spowodowana była wydarzeniem nagłym i niespodziewanym) można postarać się o ponowne wpisanie na listę; w tym celu należy w ciągu 7 dni złożyć odpowiedni wniosek.