W jakim wieku można przeprowadzić operację zeza u dzieci? Na czym polega?
Zez jest schorzeniem, które objawia się nieprawidłowym ustawieniem gałek ocznych. U osoby zdrowej powinny być one ustawione (oraz poruszać się) równolegle. Jeśli jedna z gałek ocznych kieruje się mocniej ku zewnętrznemu kącikowi oka (w stronę ucha), mówimy o zezie rozbieżnym, jeśli natomiast „ucieka” ku wewnętrznemu kącikowi (w stronę nosa), diagnozowany jest zez zbieżny. Leczenie wady z reguły przynosi tym lepsze efekty, im wcześniej się je rozpocznie – dlatego w razie zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów (nawet jeśli pojawiają się one sporadycznie) należy udać się z małym pacjentem do okulisty. W artykule przedstawiamy dokładniej najbardziej inwazyjną z metod korekcji wzroku, jaką jest operacja zeza u dzieci – w jakim wieku się ją przeprowadza i jak przebiega.
Czy zawsze trzeba operować zez u dziecka?
Zez u dziecka to zupełnie inna choroba niż zez u osoby dorosłej. Zez u dziecka zwykle wymaga zabiegu operacyjnego, niekiedy bardzo wcześnie, bo nawet w wieku 6 miesięcy. Dlatego w przypadku tego schorzenia konieczna jest konsultacja u specjalisty, który zajmuje się wszystkimi aspektami leczenia zeza, nie tylko zabiegami, ale również ćwiczeniami i korekcją wady wzroku. Po operacji konieczne są ćwiczenia wzrokowe oraz dobór okularów, ponieważ tylko takie postępowanie zapewnia sukces całego procesu leczenia. Jeżeli zez u osoby dorosłej pojawia się nagle, musi zostać zdiagnozowany i leczony w zależności od przyczyny. Przyczynami mogą być zarówno schorzenia neurologiczne, jak i nowo pojawiające się choroby oczu, np. zaćma.
Operacja zeza u dzieci – na czym polega?
Celem operacyjnego leczenia zeza jest zapewnienie pacjentowi prawidłowej pracy mięśni odpowiedzialnych za sterowanie ruchem i położeniem gałek ocznych (stąd nazwa: mięśnie gałkoruchowe). W zależności od charakteru wady zabieg koncentruje się albo na osłabieniu nadmiernie napiętego i skróconego mięśnia, albo przeciwnie – na wzmocnieniu (skróceniu) mięśnia, który nie jest w stanie oddziaływać na oko z odpowiednią siłą. Lekarz przeprowadzający operację uzyskuje pożądany efekt poprzez zmianę miejsca przyczepu mięśnia, jego skrócenie, częściowe usunięcie itp.
Operacja zeza u dzieci – jak wygląda?
Przed zabiegiem u małego pacjenta niezbędne jest wykonanie badań morfologicznych w celu określenia poziomu wszystkich istotnych dla lekarza parametrów, w tym związanych z krzepliwością krwi oraz poziomem cukru. W dniu zabiegu dziecko musi być na czczo, tzn. od posiłku i picia musi upłynąć minimum 6 godzin. A ile trwa operacja zeza u dzieci? Przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym (narkozie) i trwa od 30 minut do 2 godzin – podczas zabiegu możliwe jest skorygowanie długości i położenia jednego lub kilku mięśni, ale tylko w obrębie jednej gałki ocznej. Jeśli interwencji chirurgicznej wymaga oboje oczu, wówczas konieczne będzie wykonanie dwóch odrębnych zabiegów w pewnym odstępie czasowym. Po znieczuleniu pacjenta przez anestezjologa chirurg okulista wykonuje nacięcie w spojówce oka i tą drogą przy wykorzystaniu klasycznych narzędzi mikrochirurgicznych przeprowadza niezbędne procedury. Rana pooperacyjna zszywana jest rozpuszczalnymi szwami. Po wybudzeniu dziecko jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Przez kilka dni od zabiegu niezbędne jest stosowanie leków przeciwzapalnych (w postaci kropli do oczu), a później – udawanie się na wyznaczone wizyty kontrolne.
Ile kosztuje operacja zeza u dzieci?
Zabieg korekcji zeza można wykonać w ramach refundacji (NFZ pokrywa koszty w 100%) lub odpłatnie, korzystając z opieki medycznej prywatnie. Koszt operacji bywa niższy niż w przypadku niektórych jeszcze powszechniejszych zabiegów medycznych, takich jak usunięcie zaćmy ze wstawieniem sztucznej soczewki nowoczesnego typu. Na ostateczną cenę operacji mogą wpływać indywidualne czynniki, między innymi stan zdrowia małego pacjenta, w tym towarzyszące przewlekłe schorzenia. Co istotne, z przeprowadzeniem zabiegu nie należy zwlekać. Całkowite wyleczenie nie tylko problemu estetycznego, jakim jest zez, ale także niedowidzenia przynosi najlepsze efekty u dzieci kilkuletnich (najczęściej podawaną granicą wieku jest tu 7 lat). Wynika to z faktu, że w późniejszych latach życia dziecka odwrócenie zjawiska tłumienia obrazu z oka z zezem przez mózg może okazać się trudniejsze.